Dýňobraní 7. 10. 2016

Jeden pěkný říjnový pátek se třída školy proměnila doslova v dýňovou laboratoř! Jelikož dýňová sezóna v těch dnech vrcholila a leckteré štědré duše svážely do školy i školky dýně různých tvarů, barev i velikostí, rozhodli jsme se věnovat této plodině celý den.

Žáci ze školy začali fyzikálně a matematicky – odhadovali a posléze i přeměřovali a převažovali obvod a hmotnost různě velikých dýní. Někteří se trefili skoro přesně… Děti ze školky řadily dýně podle velikosti a přirovnávaly jejich tvar k fotbalovému balónu, ke svým hlavičkám nebo taky k hlavě paní učitelky :). Školáci pak museli vybrat pravdivá tvrzení o dýni (víte, že dýně obsahuje 90% vody, že je bohatá na minerály a důležité prvky a dokáže odvést z organismu spoustu škodlivin?).

No a pak jsme se do dýně pustili z gruntu. Vzniklo několik zubatých i ozdobných svítilen, popelky pečlivě přebíraly a omývaly dýňová semínka, abychom si je mohli nasušit, a dýňová dužina byla skoro všude. Ale největší zábava byla při přípravě dýňových dobrot – dvou druhů dýňového koláče. Vážení, odměřování, přisypávání, míchání, šlehání, vymazávání formy a umývání nádobí a uklízení pozůstatků kuchařského zápolení  – každý, kdo měl ruce a nohy, musel pomáhat.

Nakonec se dílo podařilo a v odpolední družince jsme si všichni pochutnali na zdravé mlsce.